Пропустити навігацію
Учасники робочої групи сидять за великим столом

КАТЕГОРІЯ НОВИНИДАТА 07.06.22

Відбулося засідання робочої групи щодо Всеукраїнської програми ментального здоров’я

У Києві відбулося перше засідання міжвідомчої робочої групи щодо Всеукраїнської програми ментального здоров’я, яку ініціювала Олена Зеленська.

Серед його учасників — перша леді, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, представники міністерств та відомств, громадського сектору, а також Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), яка надає підтримку у реалізації ініціативи.

Мета засідання — систематизувати та консолідувати наявні ресурси й напрацювання для забезпечення доступу до якісних послуг із психічного здоров’я для всіх, хто цього потребує.

Як зазначила перша леді, на сьогодні в Україні є багато ініціатив у цій сфері — психологи надають безкоштовні консультації, публікують поради та рекомендації, створюються спеціальні цифрові платформи. Вона наголосила, що велика робота проведена, починаючи з 2014 року.

«Це дуже важливо, і я хочу подякувати кожному, хто долучився до цієї діяльності. Зараз потрібно провести аудит усього, що вже зроблено, консолідувати й синхронізувати всі наявні ресурси та можливості — держави, волонтерів, громадського сектору, бізнесів, залучити зацікавлених фахівців. Це допоможе уникнути розпорошення, коли багато всього, але це не гарантуватиме отримання саме тієї допомоги, якої людина потребує», – пояснила Олена Зеленська.

За даними МОЗ, наслідки російського вторгнення позначатимуться на психічному здоров’ї українців щонайменше сім-десять років. Зі слів Віктора Ляшка, кількість тих, хто ці наслідки відчуватиме, зростатиме щодня.

«Навіть на тих, хто зміг стійко пережити перші місяці війни, чекає ментальне виснаження, адже звикання до постійного перебування в умовах війни також може мати негативний вплив на психічне здоров’я. Перебуваючи в осередку подій, люди зазнають безпосередніх психічних травм, стаючи свідками насильства. Ті, хто покинув країну чи переїхав до більш безпечних регіонів, не здатні повністю дистанціюватися від подій, що стосуються близьких людей чи рідних домівок», – розповів очільник МОЗу.

Як резюмував прем’єр-міністр Денис Шмигаль, створення та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я має стати відповіддю на виклики у сфері психічного здоров’я, спричинені війною.

За підсумками засідання було узгоджено план дій із впровадження Програми, який передбачає, зокрема:

  • проведення експертного аудиту із залученням фахівців ВООЗ, на основі якого буде розроблена модель системи надання допомоги;
  • напрацювання покрокового плану реалізації моделі після її обговорення з широким колом представників професійної спільноти, експертів, лідерів громадської думки;
  • побудову системи навчання, сертифікації, моніторингу якості підготовки психологів, психотерапевтів, лікарів-психологів, які працюють у системі більшості міністерств;
  • навчання сімейних лікарів, психологів, соціальних працівників, освітян швидким методикам психологічної підтримки;
  • створення реєстру фахівців і методик, систематизацію даних, розробку моделі перенавчання й перепідготовки кадрів, системи їх залучення.

Не менш важливим компонентом перша леді назвала комунікаційну кампанію, яка з одного боку має вирішувати завдання формування культури піклування про психічне здоров’я, а з іншого — інформувати про хід реалізації Програми.

«Зрештою, кожна людина в країні має розуміти: якщо болить горло, вона знає куди йти, а якщо почуваєшся невпевнено, втратив спокій, живеш у постійній напрузі — маєш знати, де тобі можуть надати кваліфіковану підтримку», – додала дружина Президента.

Нагадаємо, перші леді низки країн після зустрічей з Оленою Зеленською висловили готовність сприяти наданню Україні експертизи та відповідних методик у межах роботи над Всеукраїнською програмою ментального здоров’я.

98 переглядів