Пропустити навігацію

КАТЕГОРІЯ ІСТОРІЇДАТА 09.02.22

Владислав Колпаков: «Найкраще ставлення до людини з інвалідністю — це просто дати їй проявити себе»

Владислав — інженер з тестування доступності в IT-компанії SoftServe. Він допомагає робити вебресурси, програми, додатки зручними та комфортним для усіх користувачів, зокрема й з інвалідністю.

Владислав з дитинства не бачить. Утім, як свідчить його історія, відмінності не є бар’єром на шляху до професійної реалізації.

«Він — «інвалід», це звучить не дуже круто. Мені набагато більше подобається формулювання «людина з інвалідністю». Я думаю, що я людина з такими ж самими потребами, як і всі інші, просто вони реалізуються в трошки інший спосіб», – підкреслює чоловік.

Інженер з тестування доступності перевіряє, чи можуть люди з інвалідністю користуватися закладеним в продукт функціоналом так само, як і інші.

Наприклад, чи можна відтворити інформацію зі сторінки сайту за допомоги скрінрідера. Це така спеціальна програма, що озвучує текст через синтезатор мови.

Якщо, наприклад, контакти компанії на сайті є лише в форматі картинки, то скрінрідер їх просто не прочитає. Для людини з порушеннями зору ця інформація вже не є доступною. У інших користувачів це також викликатиме складнощі, адже контакти не можна виділити та скопіювати.

«Коли я почав працювати як Accessibilite-спеціаліст, я дізнався, що коли ми робимо доступність, то рівень користування сайтом для всіх інших людей покращується», – зазначає чоловік.

У відділі, в якому працює Владислав, всього вісім тестувальників, з них п’ятеро — незрячі. Це люди, які мають унікальну експертизу з питань доступності, надають рекомендації з inclusion-design, здійснюють аудит вебресурсів відповідно до вимог WCAG, а також беруть участь в імплементації та контролюють процес внесення змін на вебресурсах та мобільних додатках.

«Найкраще ставлення до людини з інвалідністю — це просто дати їй проявити себе. Нехай це не будуть якісь особливі можливості, нехай це буде така саме конкуренція з іншими людьми без інвалідності. Але щоб люди просто мали реальну можливість працевлаштуватися, повчитися, якусь послугу отримати. На рівні з іншими. Думаю, це — класний підхід», – резюмує Владислав.

Дивіться його розповідь у новій серії «Безбар’єрних історії, які надихають», що були відзняті в межах ініціативи Олени Зеленської «Без бар’єрів». Це проєкт про людей, які руйнують бар’єри, й у такий спосіб наближають Україну до майбутнього, де ніхто не відчуватиме себе виключеним із суспільного життя.

1077 переглядів