
КАТЕГОРІЯ НОВИНИДАТА 21.03.23
У Всесвітній день людей із синдром Дауна команда ГО «Безбар’єрність» одягнула свої найяскравіші шкарпетки
21 березня у світі одягають різнокольорові непарні шкарпетки, фотографуються та виставляють фото у соцмережах з хештегами #lotsofsocks, #WDSD, #worlddownsyndromeday. Команда ГО «Безбар’єрність» підтримала цей стрім, одягнувши свої найяскравіші шкарпетки.
21.03 – Всесвітній день поширення знань про синдром Дауна. Дата символічна, адже саме наявність у 21-й парі хромосом додаткової (3-ї) викликає зміни, що призводять до виникнення синдрому. Коли у вас спитають про ваші цікаві шкарпетки, можете сказати: «Я ношу їх, щоб привернути увагу до синдрому Дауна».
Важливо! Це стан або синдром, а ніяка не хвороба. До того ж, хибно вважати його рідкісним – у світі з синдромом Дауна народжується кожне 800-е немовля. Причина – невідома, додаткова хромосома виникає незалежно від способу життя батьків чи факторів навколишнього середовища.
Піклування з боку батьків, програми раннього втручання, доступна реабілітація, медичний супровід, інклюзивне освітнє середовище, активне соціальне життя – те, що значно підвищує рівень життя людей із синдромом Дауна.
Ці люди можуть готувати собі їжу самостійно. Можуть кататися на велосипеді. Читати книги. Виконувати оплачувану роботу. Все, що завгодно, якщо суспільство відкрите, поважає різноманіття і замість множити бар’єри – створює можливості.
Як це робити? Хороший досвід має ГО «Майстерня Мрії», яка створила та опікується кількома центрами денного перебування для людей з ментальними порушеннями, зокрема й з синдромом Дауна. Тут молодь вчиться розуміти себе і свої емоції, здобуває навички, які знадобляться у самостійному житті, та і просто добре проводить час у колі друзів.
Це такий собі простір, де всі рівні, можуть бути такими, як вони є, і мають можливість розвиватися.
Із чудових новин: цього місяця, здійснивши свою найбільшу мрію, Майстерня мрії відкриває перший будинок підтриманого проживання. Його резидентами стали ті, хто:
- чекає своєї черги, щоб потрапити в заклади інтернатного типу;
- через повномасштабну війну був евакуйований з психоневрологічних інтернатів східних областей України.
Молодь в будинках житиме разом з асистентами, а вдень – їздитиме в центри денного перебування. Як зазначила у своєму дописі у цей день перша леді Олена Зеленська, дуже хочеться більше таких прикладів і менше обмежень.