
КАТЕГОРІЯ НОВИНИДАТА 10.04.23
Підтримка ушпиталених та медперсоналу. Проєкт «Психосоціальна підтримка під час війни» у цифрах
Завершився перший етап українсько-ізраїльського проєкту «Психосоціальна підтримка під час війни», організованого у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської. 7 квітня у Київській обласній лікарні №2 відбувся захід для підбиття підсумків пілоту, обговорення отриманого досвіду, інсайтів та планів щодо його подальшого масштабування.
«Проєкт «Психосоціальна підтримка під час війни» – це екстремальна, кризова психологія, а також перша психологічна допомога ушпиталеним, тим, хто перебуває на довготривалому лікуванні. А ще – це допомога медичному персоналу, який працює з такими пацієнтами. Це підтримка тих, хто проходить найтяжчі випробування», – розповіла Оксана Збітнєва, виконавча директорка ГО «Безбар’єрність», керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я.
Українські фахівці із базовою медичною або психологічною освітою у ході 94 годин тренінгових занять опанували методики кризової, військової, екстремальної психології, першої психологічної допомоги. У перші дні січня 57 учасників проєкту розпочали роботу у лікарнях Дніпра, Вінниці та Київської області, всього – 14 медичних закладів у цих регіонах.
Усього за три місяці реалізації проєкту у лікарнях надано 3 304 індивідуальних консультацій для ушпиталених, членів їхніх сімей, лікарів та молодшого медичного персоналу. Проведено 162 групові заняття для 1 129 осіб, серед яких – ушпиталені, лікарі та молодший медичний персонал.
«Хоч іноді здається, що робота психологів непомітна, вона є дуже важливою. Ми раді, що наш спільний проєкт зміг підсилити залучені заклади охорони здоров’я в цьому компоненті. Вітаю нас усіх із цим успіхом», – високо оцінила успіхи проєкту голова місії IsraAID в Україні Альона Дружиніна.
Після трагедії в Дніпрі, де у січні російська ракета влучила у багатоповерхівку, фахівці проєкту у чотирьох медзакладах міста надавали безкоштовну підтримку постраждалим. Всього було надано 53 консультації, також проведені тренінги для педагогічних працівників закладів освіти по сусідству з місцем трагедії. У Броварах фахівці працювали з батьками дітей, які потрапили в реанімацію внаслідок трагедії через падіння гвинтокрила, надано 49 консультацій.
«Психолог – це забезпечуюча спеціальність. Наша задача – не спричинити людині щастя. Наша задача в тому, щоб пояснити людині, що їй потрібно, з точки зору фахівця. Психолог – це своєрідний перекладач між людиною і цією ж самою людиною. Щоб людина краще розуміла себе, зовнішній світ, щоб їй було простіше й комфортніше спілкуватися з іншими людьми. Тоді і світу буде набагато легше спілкуватися з цією людиною», – пояснила Наталя Зарецька, експертка проєкту, військова психологиня.
Серед отримувачів допомоги – люди, які перебувають на довготривалому лікуванні та їхні близькі. Усі – з дуже різними особистими історіями.
Жінка, яка втратила дитину під завалами. Вони були в різних кімнатах, коли в їхній будинок на Київщині потрапив снаряд. Поки чоловік витягав жінку з-під завалів, дитини вже не було в живих.
Чоловік, який вийшов з будинку за дитячим харчуванням, – по дорозі між будинками у нього впритул вистрелив російський танк. Чоловік залишився без кінцівки. Він – цивільний, просто йшов в магазин з порожнім пакетом в руках.
Молодий хлопець, вчорашній підліток, після отримання осколкового поранення стікав кров’ю. З накладеним джгутом, розуміючи, що має лічені години, аби врятувати кінцівку, він благав маму відвезти його в лікарню. Мама в цей момент у сусідній кімнаті в шумній компанії «запивала горе війни». У кінцевому підсумку друг хлопця знайшов машину, забрав його і під обстрілами доправив до лікарні. Втрачений час коштував молодому чоловікові ноги.
Важлива мета проєкту – підтримка не лише тривалий час ушпиталених, але і лікарів та молодшого медичного персоналу, який працює із такими пацієнтами.
Як зазначив Ігор Кучма, головний лікар Київської обласної лікарні №2, така потреба є очевидною і гостро необхідною: «В березні минулого року, і в квітні, мій персонал, який тут залишився, коли ми були на відстані 20-30 кілометрів від ворога, й почали поступати пацієнти з Бучі, з Ірпеня, із Гостомеля, з-під завалів і поранені, я побачив, що і персонал, і пацієнти, потребують дуже потужної психологічної допомоги».
Проєкт реалізовано громадською організацією «Безбар’єрність» у співпраці з Ізраїльським форумом міжнародної гуманітарної допомоги IsraAID, Міністерством охорони здоров’я України, департаментами охорони здоров’я Дніпропетровської, Вінницької та Київської областей. Надалі проєкт масштабуватиметься на нові медичні заклади та географічно розширюватиметься.
Партнер проєкту IsraAID – провідна міжнародна неурядова гуманітарна організація зі штаб-квартирою в Ізраїлі, що понад 20 років по всьому світу допомагає спільнотам, які опинилися в кризовій ситуації, долати її та розбудовувати стабільне майбутнє. Її команди медиків, експертів із посттравматичних станів, спеціалістів у громадах та інших професіоналів очолювали міжнародну відповідь на катастрофи та конфлікти по всьому світу.
Розробку та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я координує Міністерство охорони здоров’я України. Всесвітня організація охорони здоров’я – експертний партнер, виконавчий партнер – громадська організація «Безбар’єрність». Майданчиком для розробки та ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада при Кабінеті Міністрів України.