Пропустити навігацію

КАТЕГОРІЯ ГІДИДАТА 29.08.21

Міжнародна класифікація функціонування

Медицина рятує життя. Але не вчить, як жити далі, якщо жити доведеться з обмеженнями: у русі, спілкуванні, суспільних відносинах… Хто і як має допомогти людині адаптуватися до нової реальності та почуватися вільно? Відповідь дала Всесвітня організація охорони здоров’я.

В 1992 році ВООЗ ухвалила Міжнародну класифікацію функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Вона докорінно змінила підхід до визначення стану людини. Не діагнозу, а саме стану, адже одне захворювання може спричиняти різні функціональні обмеження. МКФ спрямована на мінімізацію обмежень і розглядає людину з ними як невід’ємного активного члена суспільства.

Що таке МКФ?

МКФ — це уніфікований класифікатор «компонентів здоров’я», який оцінює функції та структуру організму, активність і залученість людини, зовнішнє середовище, особистісні фактори. Класифікація описує стан здоров’я спеціальним загальноприйнятим кодом, як музичний твір — нотами. Це універсальна мова, яку в розвинутих країнах лікарі, освітяни, соціальні працівники, психологи використовують для лікування, реабілітації та соціалізації людей з хронічними захворюваннями або інвалідністю.

І хоча класифікація спрямована переважно на людей з обмеженою мобільністю, ментальними та фізичними відмінностями, вона може застосовуватися до кожного, незалежно від стану здоров’я.

Чому МКФ важлива для України?

Мільйони українців живуть за бар’єрами. Люди з інвалідністю, діти, позбавлені батьківського піклування, малозабезпечені сім’ї, люди похилого віку —суспільство їх ніби не помічає.

Міжнародна класифікація функціонування шукає відповіді, зокрема, на питання: як забезпечити доступність зовнішнього середовища? як повернути людину до улюбленої справи? як дати якісну освіту? Це потужний інструмент розбудови інклюзивного суспільства. Зрозуміти індивідуальні потреби кожної людини та усунути бар’єри для її комфортного функціонування — ось глобальні завдання МКФ.

Стан впровадження

Україна долучилася до змін кілька років тому. В грудні 2017-го уряд затвердив план заходів з впровадження МКФ та МКФ-ДП (Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків).

За цей час зусиллями влади, громадських організацій, міжнародних донорів:

  • було організовано серію навчальних заходів для медичних працівників, працівників соціальної та освітньої сфер з використання МКФ
  • низка вишів розпочала підготовку лікарів фізичної та реабілітаційної медицини, ерготерапевтів і фізичних терапевтів
  • ухвалено положення про паліативно-реабілітаційні центри для дітей
  • запроваджується система так званого раннього втручання- за підтримки ЮНІСЕФ реалізується проєкт з МКФ для інклюзивної освіти тощо.

Серед анонсованих і найочікуваніших змін — скасування груп інвалідності. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, соціальна допомога має нараховуватися, виходячи з відсотка втрати працездатності, а не формального поділу на групи.

Переваги МКФ для України:

  1. Комплексний підхід до здоров’я з урахуванням фізичних, ментальних та соціальних аспектів.
  2. Рання діагностика та виявлення захворювань.
  3. Катамнестичне спостереження за новонародженими.
  4. Міждисциплінарна взаємодія та обмін інформацією стосовно стану пацієнта.
  5. Вдосконалення соціального захисту та адресної допомоги.
  6. Залучення громадян до повноцінного життя в суспільстві без бар’єрів.

За ініціативою першої леді Міністерство охорони здоров’я України разом із національними та міжнародними експертами впроваджує МКФ до української системи охорони здоров’я.

245 переглядів