Пропустити навігацію

КАТЕГОРІЯ НОВИНИДАТА 25.01.23

Перша леді на зустрічі зі студентами-архітекторами розповіла про Альбом безбар’єрних рішень

Перша леді Олена Зеленська взяла участь у діалозі зі студентами-архітекторами та професійною спільнотою про майбутні міста, комфортні та доступні для їхніх жителів, а також розповіла про Альбом безбар’єрних рішень. Діалог пройшов у онлайн та офлайн форматі за участю віцепрем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова, Заступника директора Програми швейцарського співробітництва в Україні Гі Бонвана, представників професійної та експертної спільноти, архітектурних бюро, голів ОВЦА.

Альбом безбар’єрних рішень – практичний посібник, який рекомендує та на прикладах ілюструє, як міське середовище може бути дружнім до різних користувачів, зокрема й людей з тимчасовими чи постійними порушеннями здоров’я, дорослих з маленькими дітьми, літніх людей, людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, враховуючи і втомлених неуважних студентів, і вагітних жінок, і мандрівників з важкою валізою, користувачів велосипедів чи самокатів, і тих, хто має підвищену чутливість до світла та звуків в умовах повномасштабної війни.

Розробники Альбому залучали експертів у галузях містопланування, будівництва, людського різноманіття та інших сферах, дотичних до створення публічного простору.

«Уявіть людину на кріслі колісному, яка живе на останньому поверсі звичайної п’ятиповерхівки. Лунає повітряна тривога. За кілька хвилин чути перший вибух. Як думаєте, чи може ця людина швидко дістатися укриття? Маломобільні групи населення зараз ризикують життям більше за інших. Бо навіть шлях до порятунку для них небезпечний. Ця війна показала нам, наскільки безбар’єрність – не формальність. Це питання виживання», – зазначила Олена Зеленська.

Дружина президента нагадала, що перший розділ Альбому (про доступні ґанки та подвір’я), було презентовано у мирний час, а після повномасштабного вторгнення РФ – адаптовано до умов воєнного. Три нові розділи посібника, які присвячено вуличній інфраструктурі, громадському простору, громадським будівлям та спорудам, теж враховують нові реалії.

Наприклад, на що потрібно звертати увагу під час вибору будівлі для прихистку, та які вразливі групи варто враховувати при створенні умов для них. Які типи скла безпечніші за інші, та як обирати вхід у будівлю тимчасового шпиталю. Є також рекомендації щодо безпечного для пішоходів облаштування блокпостів та протитанкових їжаків, світломаскування вулиць, встановлення стел екстреної допомоги із дефібриляторами. Наголошується на важливості кімнат сенсорного розвантаження для тих, хто має підвищену чутливість до світла та звуків, доступних душових кабін та місць для харчування у прихистках.

Як зазначив Олександр Кубраков, проблема доступності міської інфраструктури для маломобільних груп – це системна проблема України, для подолання якої проводиться робота у трьох ключових напрямах.

«Це розробка правил та стандартів безбар’єрності, посилення контролю та відповідальності за їх дотримання, покращення обізнаності відповідальних осіб із принципами безбар’єрності. Дякую першій леді Олені Зеленській за лідерство в цьому процесі, яке дає змогу постійно рухати вперед питання створення безбар’єрного простору попри війну», – зазначив віце-прем’єр-міністр.

Гі Бонван додав, що: «На жаль, через російську агресію кількість людей, що потребуватимуть доступнішої інфраструктури в Україні, збільшується. І тому так важливо, щоб молоде покоління архітекторів і будівельників вміли її створювати. Ми сподіваємось, що Альбом безбар’єрних рішень допоможе зробити українські міста комфортнішими». 

Посібник створено разом із архітекторами, спеціалістами у сфері будівництва та містопланування, науковцями у сфері людського різноманіття, представниками громадянського суспільства та маломобільних груп населення.

«Розробники разом з експертами провели величезну роботу, яка в контексті відбудови, я дуже сподіваюся, матиме неоціненне значення», – додала перша леді.

Усі розділи Альбому безбар’єрних рішень доступні для завантаження ТУТ.

Альбом безбар’єрних рішень створено в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів». Проєкт реалізовано громадською організацією «Безбар’єрність» спільно з Міністерством розвитку громад та територій України у рамках проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», який виконує німецька урядова компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансування Урядів Німеччини та Швейцарії. Розробник Альбому безбар’єрних рішень – урбан-бюро Big City Lab.

237 переглядів