Пропустити навігацію

КАТЕГОРІЯ НОВИНИДАТА 30.12.22

Олена Зеленська розповіла про проєкти із впровадження безбар’єрності, реалізовані за рік

Ще до початку повномасштабної війни Україна почала розвивати фізичну, економічну та соціальну безбар’єрність. 

У 2020 році Президент Володимир Зеленський підписав Указ «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні». Після – було розроблено та ухвалено Національну стратегію безбар’єрності, План заходів з її реалізації, створено Раду безбар’єрності при Кабінеті Міністрів України. Великі компанії-працедавці об’єднались у спільноту «Бізнес без бар’єрів». Разом із громадськими організаціями, експертами було розроблено електронний «Довідник безбар’єрності» – посібник із коректного спілкування, унікальний за своїм змістом. Реалізовано чимало проєктів зі створення безбар’єрних просторів у громадах і культурних закладах. 

З початком повномасштабного вторгнення Росії безбар’єрність набула ще більшого значення. Реалізація проєктів у цьому напрямі не призупинилася, навпаки – фокус безбар’єрності було розширено, враховуючи нові виклики. 

«Зараз як ніколи раніше очевидно, що всім нам незалежно від віку, статі, матеріального становища, стану здоров’я потрібні рівні можливості – щоб евакуюватися, спуститися в укриття, вчасно отримати важливу (часто життєво важливу!) інформацію, мати доступ до послуг, працевлаштуватися», – відзначила Олена Зеленська.

Перша леді підсумувала, що було зроблено у 2022 році.

Так, «Довідник безбар’єрності» заговорив українською жестовою мовою та отримав аудіодискрипцію. З’явився спеціальний розділ «У воєнний час». Він містить поради, інструкції та алгоритми дій у нових обставинах для сімей із дітьми, літніх людей, людей з інвалідністю. Дещо пізніше було створено ще два розділи: «Етика взаємодії в періоди стресу» (з техніками самодопомоги та підтримки тих, хто поруч) та «Етика взаємодії з різними людьми». Друкований «Довідник безбар’єрності» – унікальне мультиформатне видання – було презентовано на Франкфуртському книжковому ярмарку, а згодом – у Києві, у Міжнародний день толерантності.

МОЗ упроваджує в систему охорони здоров’я Міжнародну класифікацію функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ) як національний класифікатор.

Харківська школа архітектури включила модулі з безбар’єрності у свою навчальну програму.

Столичний кінотеатр «Жовтень» взяв курс на безбар’єрність, щоб стати повністю доступним для своїх глядачів.

Набули чинності оновлені державні будівельні, які відповідають Національній стратегії безбар’єрності і враховують найкращий світовий досвід. ДБН для закладів охорони здоров’я передали на затвердження до центральних органів влади.

«Укрзалізниця» розпочала пілотний проєкт щодо адаптації робочих місць. У його межах було проведено діалог за участю представників міністерств, громадянського суспільства, спільноти «Бізнес без бар’єрів». Йшлося не лише про робочі місця, але й про перекваліфікацію, підтримку та інтеграцію учасників бойових дій у мирне життя та економіку країни.

Проведено тренінги від фахівців ВООЗ та Israel Trauma Coalition для тренерів від компаній спільноти «Бізнес без бар’єрів».

Запущено проєкт «Автошколи для людей з інвалідністю». Його розробило МВС разом з експертами. Охочі пройдуть навчання у спеціалізованих закладах, матимуть змогу скласти іспити й отримати водійське посвідчення. Ініціатива буде реалізована у 2023 році.

Українська мова стала доступною у додатку Look to Speak, його використовують люди із порушеннями мовлення та моторики. Спілкування у додатку відбувається за допомогою рухів очей.

Безбар’єрні трансформації відбуваються в «Укрзалізниці». Її працівники стали «залізними героями» для багатьох українців, які були випущені евакуюватися, компанія усуває бар’єри при працевлаштуванні, впроваджується низка інших перетворень, які стануть відчутними у 2023-му.

Безбар’єрним стане і аеропорт «Бориспіль» – його основний термінал D. Експерти напрацювали та передали рекомендації щодо покращення доступності інфраструктури термінала.

Новий розділ – «Дія. Безбар’єрність» – запрацював на порталі Дія. Як і вся ідея Дії, він покликаний спростити комунікацію між людиною та державою.

З урахуванням викликів воєнного часу завершено Альбом безбар’єрних рішень. Це практичний посібник, який на прикладах ілюструє, як міське середовище може бути дружнім до усіх його користувачів. У січні відбудеться презентація всіх розділів. 

Уже готовий проєкт Плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії безбар’єрності, зокрема й флагманські проєкти міністерств. Завершено громадське обговорення документа, очікується його розгляд на Раді безбар’єрності.

Вже зараз стає зрозумілим, що повоєнна відбудова країни має відбуватися з урахуванням принципів безбар’єрності. 

«Це не лише питання відновлення міст – це питання відновлення людей. Адже всі ми розуміємо, як багато дорослих і дітей у нашій країні зазнали поранень і користуватимуться протезами. Але всі громадяни нашої країни повинні мати рівний доступ до якісного й гідного життя», – резюмувала перша леді Олена Зеленська.

39 переглядів