Уряд удосконалив роботу мережі інклюзивно-ресурсних центрів

21 липня 2021 р.

Кабінет Міністрів удосконалив роботу інклюзивно-ресурсних центрів в Україні, затвердивши нову редакцію Положення про ІРЦ. Відповідне рішення було ухвалено 21 липня на виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору, розробленої в межах ініціативи Олени Зеленської.

ІРЦ – перші сервісні організації, які мають завдання виявити в дитини якомога раніше особливі освітні потреби та надати їй фахову і компетентну допомогу. В Україні розвиток мережі таких центрів стартував ще у 2017 році. Втім, за перші роки існування ІРЦ виникли проблеми, які не були враховані під час їх створення. Відповідно, назріла необхідність змін.

Вирішити питання з удосконаленням роботи ІРЦ допомогла перша леді Олена Зеленська, яка опікується темою безбар’єрності і, зокрема, доступом до навчання для дітей з особливими освітніми потребами. Про це розповіли співавторки нової редакції Положення – директорка ІРЦ №10 Шевченківського району міста Києва Ірина Костюк та директорка ІРЦ №6 Печерського району міста Києва Наталія Целобаєва-Якубова.

Серед ключових змін, які відчують на собі отримувачі послуг:

- звертатися до ІРЦ зможуть батьки дітей від народження, а також молоді люди віком від 18 років, якщо у них виникають особливі освітні потреби (раніше центри опікувались дітьми з 2 до 18 років);

-  ІРЦ стануть ще стануть доступнішими для дітей та батьків, бо зможуть відкривати філії або організовувати свою діяльність з використанням мобільного ІРЦ;

- з’являться нові діагностичні інструменти для підтримки дітей, які відчувають труднощі в навчанні;

- буде запроваджено міжнародні підходи до визначення категорій (типів) освітніх труднощів у осіб з особливими освітніми потребами.

На педагогічних працівників ІРЦ чекають такі нововведення:

- з 1 січня 2022 року їм встановлено надбавки у фіксованому розмірі не менше 25% посадового окладу;

- тривалість робочого тижня скоротиться на чотири години – до 36 год/тиждень, до того ж скасовано норму щодо педагогічного навантаження – 18 год/тиждень;

- підвищується статус фахівців ІРЦ та кваліфікаційні тарифні розряди.

Новою редакцією Положення також посилено вимоги щодо дотримання безбар'єрності приміщень та будівель ІРЦ. Відповідні зміни у роботі центрів було розроблено Міністерством освіти і науки із залученням практиків, науковців, громадських організацій, з урахуванням рекомендацій Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, батьків, громадськості та міжнародних експертів, зокрема з Ізраїлю, Польщі, Латвії, Молдови та інших.

Удосконалення роботи ІРЦ передбачено флагманським проєктом «Шкільна освіта для всіх». Він входить до Плану заходів з реалізації Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні, розробленої в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської. Всього План заходів включає понад 250 проєктів, які було напрацьовано 15 міністерствами.


Джерело фото: 34.ua

Поширити новину