Презентовано дослідження доступності міських просторів

26 липня 2021 р.

Завершено перший етап роботи над «Альбомом безбар’єрних рішень», який розробляється за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Це був етап досліджень, під час якого вивчалася проблематика доступності міських просторів та стан нормативної бази з цих питань. Робота тривала понад три місяці, і вже зараз можна говорити про те, що її результати можуть бути цікаві багатьом профільним фахівцям, представникам влади, активістам.

По-перше, завдяки системному підходу та широкому залученню експертів та громадськості було виявлено та класифіковано найбільш гострі проблеми, з якими стикаються маломобільні користувачі громадських просторів. Причому окремо визначено проблеми, вирішення яких не потребує надвеликих коштів та масштабних проектів реконструкції. А другий важливий результат – це те, що складено перелік нормативних документів, які регулюють питання доступності, із зазначенням, які саме бар’єри вони допоможуть здолати. Тож фахівці, від роботи яких залежить доступність міських просторів,  вже зараз можуть використовувати напрацювання першого етапу роботи над «Альбомом безбар’єрних рішень». 

Розробники «Альбому» аналізували зручність міського середовища за чотирма окремими зонами: під’їзди в помешканнях, вулиці, громадські простори та громадські будівлі. Перш за все, досліджувався користувацький досвід людей з інвалідністю, літніх людей, батьків з дітьми, велосипедистів та інших маломобільних груп населення. Завдяки використанню різних методів оцінки – фокус-груп, інтерв’ю, опитувань – отримані результати є максимально об’єктивними та такими, що враховують інтереси всіх жителів.

Велику роботу було проведено з аналізу існуючої нормативної бази. За словами експертів, різні нормативні акти не завжди співвідносяться один з одним, мають розходження в рішеннях, а норми розпорошені по різних документах. У деяких випадках проєктувальники інтерпретують їх самостійно і не завжди створюють оптимальні проєктні рішення з точки зору доступності. Переважна більшість існуючих будівель та інфраструктури побудовані при діючих на той час нормах і їхні власники не мають зобов’язань щодо приведення цих об’єктів до актульних норм доступності.

Під час роботи над «Альбомом безбар’єрних рішень» планується запропонувати рішення частини цих проблем. Зрештою він має стати повною та зручною у використанні збіркою, де можна буде знайти всі законодавчі та нормативні вимоги, а також типові зразки безбар’єрних планувальних рішень, які можна адаптувати під власні потреби.

Дослідження доступне для завантаження за посиланням


Альбом безбар’єрних рішень створюється в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів». Розробниками Альбому безбар’єрних рішень виступають компанія Big City Lab спільно з Міністерством розвитку громад та територій України та громадською організацією «Безбар’єрність» за підтримки проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», який виконує німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» за фінансування Урядів Німеччини та Швейцарії. Аналітичну та технічну підтримку етапу досліджень здійснює школа «Урбанина».

Поширити новину